Sosyal Tesisler

Yıl 2001… Milenyumla birlikte gelişen ve büyüyen Samsun Yelken Kulübünün kuruluşunun 40.yılı…

Sosyal Tesisler1 Temmuz Kabotaj Bayramında yapılan etkinliklerde eski sporcular ve başkanların katılımıyla 40. Yaş günü kutlanmış. Her şey yolunda ve olması gerektiği gibi yürüyor.

Ancak o dönemin Başkanı Serhat Belli ve Yönetim Kurulundaki kendisine yakın isimlerin içlerinde bir heyecan var. Bir takım sürprizler düşünülmekte, kulübün geleceğine giden yolda büyük bazı atılımlar planlanmakta. Henüz kimseyle paylaşılmamış, uygun zaman bekleniyor.

İşte bu isimleri böylesi bir noktaya gelmeleri, herkesin aksine kulüp binasının artık yetersiz geldiğini düşünmeleriyle başlar. Minik sporcuların açık denize rahatça çıkamamaları da bu ihtiyacı tetikleyen bir diğer konu olur. İşte tam da bu döneme denk gelir Büyükşehir Belediyesinin sahil yolu çalışmaları… Kentin ve Cumhuriyet Meydanının denizle ilişkisini kesen her şeyle ilgili bir takım planları vardır Belediyenin. Samsun Yelken Kulübü de bu engellerden birisidir. Belediyenin bu yaklaşımıyla yeni bir tesis ihtiyacı tam anlamıyla kulübün gündemine oturur. Yönetim Kurulu başkanı ve yakın arkadaşları için bu bir fırsat olarak görülür ve Belediyeyle görüşmeler başlar.

Uzun görüşmeler, sonucu Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz kulübün bugünkü yeri için 20 dönüm araziyi tahsis eder. Bu süreçte Yusuf Ziya Yılmaz'ın büyük katkısı herkes tarafından kabul edilmekte ve hakkı her zaman teslim edilmektedir.

Yerin tahsisi tamamlanır tamamlanmaz hemen işe koyulur Yönetim Kurulu. Önce Tesisin projesi çizdirilir. Uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkan proje çok güzel ama bir o kadar da zordur. Proje Genel Kurula getirildiğinde kimse projenin fiziksel zorluğuyla ilgilenmez, çünkü zaten bu işin gerçekleştirilmesi ""imkansızdır.""

Bu bir hayal
Üyelere göre bu iş hayaldir, çünkü aidatların yükselmesi söz konusudur. Samsun'da hiçbir kulübün böylesi bir aidat alabilmesi mümkün değildir. Tüm itirazlara rağmen proje Genel Kuruldan geçer. Ancak bu mücadele kimi üyelerin istifa ederek kulüpten ayılmasına neden olur.

Tüm olumsuzluklara rağmen çalışmalara dört koldan girişir Yönetim Kurulu. Büyükşehir Belediyesinin de büyük desteğiyle ilk adımlar atılır ve harfiyat başlar. Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara belediyenin tüm imkanlarını seferber eder. Buna üyelerin imkanları da dahil edilince inşaat inanılmaz bir hızla ilerlemeye başlar. Yönetim Kurulu her sabah 07:30'da gözünü inşaatta açmakta, kahvaltısını tahta bir masa üzerinde zeytin peynirle yaparak güne başlamakta, gece yarılarına kadar devam eden çalışmalara refakat etmektedir. Harıl harıl çalışan kamyonlar, dökülen mıcırlar, gelip giden beton araçları derken binalar kendini göstermeye başlar.

Karşılaşılan bürokratik sorunlar kısa sürede çözülür, inşaata devam edilir ve takvimler 2004 yazını gösterdiğinde mutlu sona çok yaklaşılır. O yıl Türkiye Şampiyonasının Samsun'da düzenlenmesi planlanmaktadır ancak, Türkiye Yelken Federasyonunun yetkilileri inşaatın bitmeyeceğini düşünerek buna onay vermezler. Başkan Serhat Belli'nin girişimleriyle 26 Haziran 2004 tarihine kadar tesislerin bitirileceğinin sözü verilir ve Şampiyonanın Samsun'a verilmesi sağlanır. Bu gelişme, işi daha da önemli hale getirir ve neredeyse 24 saat kesintisiz bir çalışmanın ardından 26 Haziran sabahı tesis Şampiyonanın yapılacağı hale gelir. Federasyon yetkililerinin şaşkın bakışları altında şampiyona başlar ve başarıyla tamamlanır.

Aynı yıl Ağustos ayındaki KAYRA'nın Samsun ayağı da yine yeni tesislerde gerçekleştirilir. Açılış günüyse hatıralara yaşanan sel ile kazınır. Tüm hazırlıkların tamamlandığı, Bakan düzeyinde bir protokolün katılımıyla gerçekleştirilen açılış güzel bir havayla başlar ancak, akşam tam tören esnasında aniden bastıran yağmur salonlara kadar su basmasıyla sonuçlanır. Kulübün bu anlamlı gününde, herkesi mutluluğa boğan bu güzel günü hiçbir şeyin bozamayacağı gibi yağmur da bozamaz ve her şeye rağmen bunu berekete yorarak bu günü en güzel şekilde yaşar Samsun Yelken Kulübü üyeleri…
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler
Sosyal Tesisler

Samsun Yelken Kulübü

Samsun Yelken Kulübü 1961 yılında Karadeniz’de yelkenciliğin gelişmesinde birçok girişime ön ayak olan Samsun’da kurulmuş bir kulüptür.

yelken kulüp, samsun, denizcilik, liman,